O etyce pokarmu:

Zdrowe ciało, czysty umysł, spokojne Serce.

       Pewnego razu Uczeń przyszedł do Mistrza i powiedział: "Mistrzu, wiele się od Ciebie nauczyłem i wiesz, że chciałbym być taki jak Ty. Ostatnio martwię się jednak, bo zauważyłem, że w ogóle nie jadasz mięsa. Niepokoję się o Twoje siły. Czy aby nie podupadasz na zdrowiu?"

Mistrz uśmiechnął się i po chwili odpowiedział spokojnie Uczniowi: "Kiedy byłem młody, tak jak Ty teraz, z powodu ignorancji jadłem codziennie trzy kawałki mięsa. Jeden, żeby zaspokoić potrzeby żywieniowe, drugi dla przyjemności, a trzeci z powodu łakomstwa. Pewnego dnia mój Nauczyciel zapytał mnie - Czy łakomstwo nie jest grzechem?

Od tamtej pory jadłem tylko dwa kawałki mięsa dziennie. Jeden, żeby zaspokoić potrzeby żywieniowe, a drugi dla przyjemności. Po roku mój Nauczyciel zapytał mnie ponownie - Czy czerpanie przyjemności z krzywdy i cierpienia innych istot jest etyczne?

Od tamtej pory jadłem tylko jeden kawałek mięsa dziennie, żeby zaspokoić potrzeby żywieniowe. Po roku mój Nauczyciel zapytał mnie kolejny raz - Czy człowiek ma prawo do korzystania z darów Natury, by zaspokoić swoje potrzeby?

Odpowiedziałem twierdząco, że tak. Wówczas mój Nauczyciel skinął głową i przytaknął - Masz rację. Ale pamiętaj, że to prawo nie jest nakazem tylko przywilejem.

Czułem się zagubiony. Spytałem więc: - Czy chodzi Ci o to, że jedzenie mięsa jest złe? Odpowiedział: - Jedzenie mięsa nie jest ani dobre, ani złe. Właściwa postawa wymaga mądrości, która chroni przed pychą i chciwością. Prawo nie jest nakazem tylko przywilejem. Mądry człowiek korzysta z przywilejów tylko w ostateczności i w szczególnie wyjątkowych okolicznościach, zawsze z szacunkiem dla daru Życia-Pokarmu, który otrzymał od Natury. W przeciwnym razie przywilej staje się zwykłym grzechem łakomstwa, którym zaspokajamy swoje egoistyczne przyjemności i fałszywe potrzeby.

Po chwili ciszy, mój Nauczyciel zapytał mnie po raz ostatni: - Czy przy tej ilości i różnorodności pożywienia, która jest dla nas obecnie dostępna, uzasadnionym i właściwym jest korzystanie z przywilejów?

Od tamtej pory nie jadłem mięsa w ogóle. Ciało jest zdrowe, umysł czysty, a Serce spokojne. "

Uczeń przestał martwić się o Mistrza. Zrozumiał naukę. Od tamtej pory jego ciało jest również zdrowe, umysł czysty, a Serce spokojne.

Uwaga! Tylko dla osób pełnoletnich!!!

Gdyby rzeźnie miały ściany ze szkła (zobacz)

"Zabijanie to nie kultura, zabijanie to nie tradycja, zabijanie to nie religia, zabijanie to nie Życie."

Adhi Ashta-Gaja